Allah’ın Semada Olduğu İle İlgili Ayetler

bilgikalesi
Site Kurucusu
Site Kurucusu

Mesaj gönderen bilgikalesi » Sal Tem 17, 2018 6:48 pm

بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْدُ

أَعُوذُ بِاللهِ السَّمِيعِ الْعَلِيمِ مِنَ الشَّيْطاَنِ الرَّجِيمِ مِنْ هَمْزِهِ وَنَفْخِهِ وَنَفْثِهِ

1) Rabbimiz Tebâreke ve Teâlâ şöyle buyuruyor:

أَأَمِنْتُمْ مَنْ فِي السَّمَاءِ أَنْ يَخْسِفَ بِكُمُ الأَرْضَ فَإِذَا هِيَ تَمُورُ

“Gökte olanın, sizi yere batırmayacağından emin mi oldunuz? O zaman yer, birden sallanmağa başlar.

Mülk 16

أَمْ أَمِنْتُمْ مَنْ فِي السَّمَاءِ أَنْ يُرْسِلَ عَلَيْكُمْ حَاصِبًا فَسَتَعْلَمُونَ كَيْفَ نَذِيرِ

“Yoksa siz, gökte olanın, üzerine taş yağdıran (bir fırtına) göndermeyeceğinden emin mi oldunuz? (O zaman) tehdidimin nasıl olduğunu bileceksiniz.”

Mülk 17

2) Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

إِلَيْهِ يَصْعَدُ الْكَلِمُ الطَّيِّبُ وَالْعَمَلُ الصَّالِحُ يَرْفَعُهُ

“…Güzel sözler ancak O’na yükselir. Onu da (Allah’a) salih amel yükseltir...”

Fatır 10

3) Başka bir ayette Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

يَخَافُونَ رَبَّهُمْ مِنْ فَوْقِهِمْ

“Onlar üstlerindeki Rablerinden korkarlar...”

Nahl 50

4) Yine Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

وَقَالَ فِرْعَوْنُ يَا هَامَانُ ابْنِ لِي صَرْحًا لَّعَلِّي أَبْلُغُ الْأَسْباَبَ أَسْباَبَ السَّمَاوَاتِ فَأَطَّلِعَ إِلَى إِلَهِ مُوسَى

“Firavun dedi ki: ‘Ey Hâmân! Sebeplere ulaşabilmem için bana yüksek bir kule yap! Göklerin sebeplerine ulaşırsam, Musa’nın ilahına da ulaşırım…”

Mü’min 36, 37

5) Başka bir ayette ise Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

إِذْ قَالَ اللهُ يَا عِيسَىٰ إِنِّي مُتَوَفِّيكَ وَرَافِعُكَ إِلَيَّ

“O zaman Allah şöyle dedi: ‘Ey İsa! Senin canını alacağım ve seni kendime yükselteceğim…”

Al-i İmran 55

6) Yine Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

بَلْ رَفَعَهُ اللهُ إِلَيْهِ وَكَانَ اللهُ عَزِيزًا حَكِيمًا

“Tam aksine, Allah, onu (İsa’yı) kendisine yükseltti. Allah Azîz’dir, Hakîm’dir.”

Nisa 158

Allah’ın Semada Olduğu İle İlgili Hadisler
قَالَ وَكَانَتْ لِي جَارِيَةٌ تَرْعَى غَنَمًا لِي قِبَلَ أُحُدٍ وَالْجَوَّانِيَّةِ فَاطَّلَعْتُ ذَاتَ يَوْمٍ فَإِذَا الذِّيبُ قَدْ ذَهَبَ بِشَاةٍ مِنْ غَنَمِهَا وَأَنَا رَجُلٌ مِنْ بَنِي آدَمَ آسَفُ كَمَا يَأْسَفُونَ لَكِنِّي صَكَكْتُهَا صَكَّةً فَأَتَيْتُ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَعَظَّمَ ذَلِكَ عَلَىَّ قُلْتُ يَا رَسُولَ اللهِ! أَفَلاَ أُعْتِقُهَا؟ قَالَ ‏ائْتِنِي بِهَا فَأَتَيْتُهُ بِهَا فَقَالَ لَهَا‏ أَيْنَ اللهُ قَالَتْ فِي السَّمَاءِ قَالَ مَنْ أَنَا قَالَتْ أَنْتَ رَسُولُ اللهِ قَالَ أَعْتِقْهَا فَإِنَّهَا مُؤْمِنَةٌ

1) Muaviye el-Hakem es-Sülemi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

…Benim bir cariyem vardı. Uhud ile Cevvâniyye taraflarında benim koyunlarımı güderdi. Bir gün kendisini dolaşmaya gittim. Bir de ne göreyim! Onun koyunlarından birini kurt alıp götürmüş! Ben de Âdemoğullarından biriyim. Onların üzüldüğü gibi ben de üzülürüm! Lakin ben o cariyeye bir tokat vurdum! Buna müteakiben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e geldim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bu tokat vurmamı aleyhime çok büyüttü.

Ben:

−Ya Rasulallah! Cariyeyi azat edeyim mi? dedim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

−“Sen onu bana getir.”

Buna müteakiben cariyemi Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e getildim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona şöyle dedi:

−“Allah nerededir?”

Cariye:

−(Allah) semadadır, dedi.

−“Ben kimim?”

Cariye:

−Sen Allah’ın Rasulüsün, dedi.

−“Onu azad et! Çünkü o mü’minedir.”

Müslim 537/33, Ebu Avane 2/141, Ebu Davud 930, 931, Nesei 1217, Darimi 1/353, Ahmed bin Hanbel Müsned 5/447, Albânî İrvau’l-Ğalil Fi Tahrici Ehadisi Menari’s-Sebil 390

عَنْ عَبْدِ اللهِ بْنِ عَمْرٍو، يَبْلُغُ بِهِ النَّبِيَّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، اَلرَّاحِمُونَ يَرْحَمُهُمُ الرَّحْمَنُ، اِرْحَمُوا أَهْلَ الْأَرْضِ يَرْحَمْكُمْ مَنْ فِي السَّمَاءِ

2) Abdullah bin Amr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Merhamet edenlere, Rahman olan Allah merhamet eder. Sizler yeryüzü ahalisine merhamet edin ki, semada bulunan (Allah) da size merhamet etsin.”

Ebu Davud 4941, Tirmizi 1989

قاَلَ: فَبَلَغَ ذَلِكَ النَّبِيَّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، فَقاَلَ أَلاَ تَأْمَنُونِي؟ وَأَنَا أَمِينُ مَنْ فِي السَّماَءِ، يَأْتِينِي خَبَرُ السَّماَءِ صَبَاحًا وَمَسَاءً

3) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“…Ben semada olanın emini olduğum halde sizler bana güvenmiyor musunuz? Halbuki bana, sabah ve akşam semanın haberi geliyor…”

Buhari 4045, Müslim 1064/144