NAMAZLAR VAKTİNDE EDÂ EDİLMELİDİR

Cevapla
bilgikalesi
Site Kurucusu
Site Kurucusu
Mesajlar: 392
Kayıt: Pzr Tem 01, 2018 7:28 pm
Cinsiyet:
Turkey

NAMAZLAR VAKTİNDE EDÂ EDİLMELİDİR

Mesaj gönderen bilgikalesi » Çrş Tem 11, 2018 6:34 pm

Resûl-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz: “Hazret-i Allâh’a amellerin en sevimlisi, vaktinde kılınan namaz,
sonra anaya-babaya iyilik, sonra da Allah yolunda cihâddır” buyurmuşlardır.

Cenâb-ı Hakk’ın namaza dikkat edilmesini emir buyurduğu Bakara Sûresinin, 238. Âyet-i kerîmesi şöyle tefsir edilmiştir: Namazları ve hele salât-ı vüstayı (orta yani ikindi namazını) muhâfaza ediniz, her birini dikkatle gözetip vaktinde eksiksiz olarak kılmaya devam ediniz.

Allah rızası için kalkıp önünüze bakarak, ellerinizi güzel bir vaziyette tutup oynatmayarak sükût ve sekinet içinde namaza durunuz.

Bu âyetten sonra Ashâb-ı Kirâm namaza durduğu vakit sağa sola bakmaktan, bir çakılı itmekten, gönlünde dünya işlerine ait bir kuruntu yapmaktan sakındılar.

Resûl-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz: “Bizim şu namazımız yok mu? Bunda insan kelâmından hiç bir şey yaraşmaz. O tesbihdir, tekbirdir, Kur’an okumaktır.” buyurdular.

Salât-ı vustâ (orta namazı)nın hangi namaz olduğu -bütün namazlara itina edilmesi için- kat’î olarak tayin olunmamıştır. Müfessirlerin ekseriyetine göre ikindi namazıdır.

Bu vakitte insanların meşgûliyetlerinin çok olmasından dolayı, ikindi namazının terk edilmemesi için ehemmiyetine dikkat çekilmiştir.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) Hendek-Ahzab muharebesinde: “Bizi salât-ı vustâ (orta namazı) olan ikindi namazından alıkoydular.

Allah onların kalblerine, evlerine ateş doldursun!” buyurmuştur. Çünkü düşmanların hücumlarından dolayı vaktinde kılamamışlardı. Sonra kıldılar.

Hak Dini Kur’an Dili


Cevapla