NAMAZI TERKEDEREK ALLAH’A ORTAK KOŞMA!

bilgikalesi
Site Kurucusu
Site Kurucusu

Mesaj gönderen bilgikalesi » Çrş Tem 11, 2018 6:36 pm

Değerli Müslümanlar ! Rabbimiz gerek kendi kitabında ve gerekse nebisi Muhammed s.a.v bir çok hadisi şeriflerinde bu ibadetin öneminden bahsetmiş ve onu terk edenlerin nefislerini Allah’a ortak koşarak müşrik olacaklarını haber vermiştir.

Rabbimiz kerim kitabında şöyle buyurmaktadır :

مُنِيبِينَ إِلَيْهِ وَاتَّقُوهُ وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَلَا تَكُونُوا مِنَ الْمُشْرِكِينَ

“ Hep Allah’a dönüp itaat edin,O’ndan korkun ve namazınızı kılında müşriklerden olmayın ”

RUM : 3

Bu Ayet’i celilenin açık ve net ifadesinin yanında Allah resulü s.a.v de bir çok hadisi şeriflerinde namaz kılmayanın müşrik olduğundan bahsetmektedir.

عَن أَنَس بْن مَالِك ، عَن النَّبِي صَلَى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمْ قال : ليس بين العبد والشرك إلا ترك الصلاة. فإذا تركها فقد أشرك .

{ ... Enes İbn Malik r.a’dan şöyle dedi : Nebiyyi s.a.v buyurduki : Kişi ile şirk arasında namazı terketmekten başka bir şey yoktur. Onu terk ettiği zaman şirk koşmuştur. }

İBN MACE : 3.c.1080.N

{ … Ebu Süfyan’dan,dedi ki : Ben Cabir’den duydum şöyle diyordu : Ben Nebiyyu s,a.v’den işittim şöyle bururuyordu : Şüphesizki kişi ile şirk ve küfür arasındaki şey sadece namaz’dır. }

MÜSLİM : I.C.82.N - EBU DAVUD: 5.C,4678.N

{ ... Ubadet İbnu Samit r.a’dan.şöyle dedi : Resulullah s.a.v bize şöyle tavsiyede bulundu : Allah’a hiç bir şeyi ortak koşmayın. Namazı’da bilerek terketmeyin. Her kim ki kasden namazı terkederse İslam milletinden çıkmıştır. }

MUHAMMED İBN NASR K.SALAT : 920 - HİBETULLAH TABERİ USULU’S SÜNNE : 1523.N