Sabah Vakti ile İlgili Hususlar

Cevapla
bilgikalesi
Site Kurucusu
Site Kurucusu
Mesajlar: 392
Kayıt: Pzr Tem 01, 2018 7:28 pm
Cinsiyet:
Turkey

Sabah Vakti ile İlgili Hususlar

Mesaj gönderen bilgikalesi » Çrş Tem 11, 2018 6:37 pm

Sabah Vakti ile İlgili Hususlar
1.İmsak vakti:
Dört mezhepte de (şer'i gece)nin sonudur. Yani (Fecr-i sâdık) denilen beyazlığın şarkdaki (doğudaki) beyazlığın ufk-ı zahiri (görünen ufuk) hattının bir noktasında görülmesidir. Oruç, bu vakitte başlar.
2.Sabah namazı vakti:
Sabah namazının ilk vakti imsak vaktidir. Ama imsak vaktinden 15-20 dakika sonra kılmak daha ihtiyatlı olur. (Yani Diyanetin imsak vaktinde kılmak daha ihtiyatlıdır. Bu konuda detaylı bilgi daha sonra vereceğim.)
3.Güneş:
Sabah namazının son vaktidir, güneşin ön [üst] kısmının ufk-ı zahiri (görünen ufuk) hattından doğduğu vakte denir.
4.İşrak vakti:
Güneş doğduktan sonra, güneşin alt kenarının bir mızrak boyu yükseldiği vakte denir. Bu vakit, güneş kerahet vaktinin son vaktidir.
5.Dahve-i kübrâ vakti:
Dahve-i kübra vakti, oruca niyet etmenin son vaktidir. Bu vakitten sonra daha oruca niyet edilemez. Bu vakit, zeval vaktinden öncedir. Şer'i gündüz, imsak vakti ile akşam vakti arasındaki müddettir. Yani Dahve-i kübra vakti akşam ile imsak vaktinin toplamının yarısıdır. Oruç günü (Dahve-i kübra)ya kadar niyet edilebilir. Oruca kalben niyet etmek de farzdır. Adak ve nafile orucu için de bu şeklide niyet edilir. Kaza ve keffaret orucuna fecrden (imsak vaktinden) sonra niyet edilmez.
5.Zeval kerahet vakti:
Güneş Nısf-ün-nehâr dairesi üzerinde olur. Bu vakit öğle ile kalan aralığın son vaktidir. Bu zamanın başlangıcı, öğle namazı vaktinden iki temkin müddeti evvel olup, İstanbul için 20 dakikadır. Bu vakitte namaz kılması tahrimen mekruh, yani haramdır.


Cevapla