Yatsı Vakti ile İlgili Hususlar

Cevapla
bilgikalesi
Site Kurucusu
Site Kurucusu
Mesajlar: 392
Kayıt: Pzr Tem 01, 2018 7:28 pm
Cinsiyet:
Turkey

Yatsı Vakti ile İlgili Hususlar

Mesaj gönderen bilgikalesi » Çrş Tem 11, 2018 6:39 pm

Mesaj: #1Yatsı Vakti ile İlgili Hususlar
1.Yatsı Vakti:
Yatsı, işa demektir. Yatsı namazının girdiği vakte işa-i evvel de denir. Batıdaki zahiri (görünen) ufuk hattı üzerinde kırmızılığın kaybolduğu vakittir. Yani güneşin ufk-ı zahiri (görünen ufuk) altında 17 dereceye indiği vakittir. Yatsı namazının vakti İmameyn'e göre (İmam-ı Ebu Yusuf ile İmam-ı Muhammed) bu vakitte başlar. Diğer üç mezhebin hükmü de böyledir. Türkiye'de de namaz vakitleri genellikle böyle başlar.
2.İşa-i sani:
Batıdaki zahiri (görünen ufuk)'un üzerinde beyazlığın kaybolmasıyla başlar. Yani ufk-ı zahiri (görünen ufuk) altında 19 derece aşağı inip beyazlığın kaybolduğu vakte denir. İmam-ı a'zam'a göre bu vakit yatsının başladığı vakittir.

3.Gece yarısı:
Şer'i gece, gurûbdan fecre kadar olan zamandır. Yani güneşin battığı akşam vakti ile imsak vakti arasındaki zamandır. Bu ikisi arasındaki zaman ikiye bölünüp akşam namazı vaktine eklenirse veya imsak vaktinden çıkarılırsa, gece yarısı bulunmuş olur. Şafii mezhebinde Yatsı namazının son vakti, Şer'i gecenin yarısına kadardır diyenler de vardır. Yatsıyı şer'i gecenin sonundan sonra kılmak, buna göre caiz değildir. Hanefi'de ise mekruh olur.

4.Teheccüd vakti:
Şer'i gecenin yani imsak vaktiyle akşam vakti arasındaki zaman diliminin son üçte biridir. Yani şer'i vaktin üçte ikisinden sonraki zamandır. Teheccüd, uykuyu terk etmek demektir. Teheccüd namazı, gündüz kılınan bin rekattan daha faziletlidir. Bu vakitlerde iki rekat kaza namazı kılmak da, daha efdaldir.

5.Seher Vakti:
Şer'i vaktin yani akşam vakti ile imsak vakti arasındaki vaktin son altıda biridir. (Şir'at-ül-islam) şerhinde deniyor ki, (Hadis-i şerifde, (Gece seher vaktinde ve nemazlardan sonra yapılan düa kabul olunur) buyuruldu. Düaya hamdve senâ ve salevât ile başlamak ve sonunda iki avucu yüze sürmek sünnetdir). (Dürer) de deniyor ki, (Seher vaktinde yenilen yemeğe sahur denir)


Cevapla