Mallarınızı zekat ile koruyun !!!

Cevapla
bilgikalesi
Site Kurucusu
Site Kurucusu
Mesajlar: 392
Kayıt: Pzr Tem 01, 2018 7:28 pm
Cinsiyet:
Turkey

Mallarınızı zekat ile koruyun !!!

Mesaj gönderen bilgikalesi » Prş Tem 12, 2018 6:22 pm

Mallarınızı zekat ile koruyun !!!
Kur'an-ı kerimin çeşitli yerlerinde namaz ile zekat beraber bildiriliyor. (Namazı kılın, zekatı verin) buyuruluyor. (2/43)
Zekât vermeyen, kıtlıklara maruz kalır, temiz malını kirletmiş olur, o mal telef olur. Allahü teâlâ zekat vermeyene lanet eder.

Zekat Hadis-i şeriflerde buyuruldu..
Allaha ve Resulüne inanan, malının zekatını versin! Taberani

Zekat vermekle müslümanlığınız mükemmel hâle gelir. Bezzar

En faziletli ibadet namaz, sonra zekattır. Taberani

Hastalarınızı sadaka ile, mallarınızı zekat ile koruyun! Deylemi

Allahü teâlâ, malınızın temizlenip güzelleşmesi için zekatı farz kıldı. Hakim

Zekat vermeyen büyük günah işlemiş olur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

Zekat vermeyen kimseye Allahü teâlâ lanet eder. Nesai

Zekat vermeyen, temiz malını kirletmiş olur. Taberani

Zekat vermeyen kimse, kıyamette ateştedir. Taberani

Zenginlerin zekatı fakirlere kâfi gelmeseydi, Allahü teâlâ onlara ayrıca nafaka verirdi. Aç kalan fakir varsa, zenginlerin zulmü yüzündendir. El-Askeri

Eli ayağı tutup da, çalışabilenlerin zekat istemesi haramdır. İstemediği halde, kendisine zekat verilirse, alması günah olmaz. Zekat, nisaba malik olmayıp, çalışamıyacak kadar hasta, sakat olanlara ve çalışıp da güç geçinenlere verilir. Allahü teâlâ böyle fakirleri de milletin içinde kırkta bir yaratmıştır.

Zekat vermeyen bir toplum, rahmetten, iyilikten mahrum kalır. Hayvanlar da olmasa, hiç rahmet görmezlerdi. Taberani

Zekatı verilmeyen mallar, karada, denizde telef olur. Taberani

Zekatını veren o malın şerrinden korunmuş olur. Beyheki

Zekat vermeyenin namazı kabul olmaz. Taberani

Zekat vermemek büyük günah olduğu için, böyle günahkârın kıldığı namaz, sahih olup borcu ödenirse de, namazdan hasıl olacak büyük sevaba kavuşamaz. Her günah da böyledir.

Peygamber efendimiz, (Zekatı verilmeyen mallar, ejderha olup sahibinin boynuna dolanır) buyurduktan sonra, şu mealdeki âyet-i kerimeyi okudu:

(Hak teâlânın ihsan ettiği malın zekâtını vermeyenler; iyi ettiklerini, zengin kalacaklarını zannediyorlar. Hâlbuki kendilerine kötülük etmiş oluyorlar, o mallar Cehennemde azap aleti olacak, yılan şeklinde boyunlarına sarılıp, baştan ayağa kadar onları sokacaktır. Âl-i İmrân 180 - İbni Mace

Bu acı azaplardan kurtulmak için, malların zekatını, tarla mahsullerinin, sebzelerin, meyvelerin uşrunu vermek şarttır. Zekat kırkta bir, uşur onda bir verilir.

Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
(Altın ve gümüşü [malı, parayı] biriktirip Allah yolunda harcamayanlara zekatını vermeyenlere !! çok acı azabı müjdele ! Zekatı verilmeyen mallar paralar, Cehennem ateşinde kızdırılıp, sahiplerinin alınlarına, böğürlerine, sırtlarına [mühür basar gibi] basılacaktır. Bu kendiniz için biriktirdiğiniz servettir. Biriktirdiklerinizi [azabını] tadın denilecektir.) Tevbe 34, 35

Fakire verilen altın, onu zengin edecek kadar fazla olmamalıdır. Borçsuz fakire nisap miktarı veya daha çok zekat vermek mekruh olarak caizdir. 10 gr altın kadar borcu var ise, 100 gr altını alması mekruh olmaz. Altın ile gümüş, ne niyetle saklanırsa saklansın ticaret eşyası kabul edilir. Nisap miktarı ise zekatı verilir. Ev, araba almak için biriktirilen paranın bana göre zekatı olmaz diyenlere itibar edilmemelidir.

Sual: Tevbe suresi 34. âyetinde, (Altın ve gümüşü biriktirip Allah yolunda infak etmeyene çok acı bir azap vardır) deniyor. Burada, para biriktirmek yasaklanmıyor mu?

Peygamber efendimiz, Kuran-ı Kerimi açıklamıştır.
Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
"Zekâtı verilen mal, kenz değildir." Ebu Davud, Hâkim, Hatib "Kenz", biriktirip saklanan, faydalanılmayan mal, define demektir.

Müslümanın malında, zekâttan başka, kimsenin hiçbir hakkı yoktur. Resulullah efendimiz, (Malda zekâttan başka hak yoktur) buyurdu. Ahkâm-üs-sultaniyye

Sana (Allah yolunda) ne harcayacaklarınızı soruyorlar.
De ki: "Verdiğiniz hayır (mal), ana-baba, yakınlar, öksüzler, yoksullar ve yolda kalmış(lar) içindir. Yaptığınız her hayrı muhakkak Allah bilir. Bakara Suresi 215.


Cevapla